College Information

General College information for parents, students and staff.

Champions (Boys)

Badminton Singles [edit]

1994

Terence Chong

Camberwell

2005

Nicky Wong

PEGS

1995

Howard Chua

Peninsula

2006

Boris Ma

Camberwell

1996

Weng-Moh Tan

Camberwell

2007

Jonathan Chim

Camberwell

1997

Simon Chong

Camberwell

2008

Brendan Chu

PEGS

1998

Simon Chong

Camberwell

2009

Clement Ho

Trinity

1999

Simon Chong

Camberwell

2010

Athi Selladurai

Yarra Valley

2000

Simon Chong

Camberwell

2011

Athi Selladurai

Yarra Valley

2001

Eric Chang

Ivanhoe

2012

Jonathan Zhu

Camberwell

2002

Liang Chu

Ivanhoe

2013

Jonathan Zhu

Camberwell

 2003 Kevin Chan Camberwell 2014 Felix Wang
 Camberwell

2004

Nicky Wong

PEGS




Squash Singles [edit]

1995

Adam Patterson

Peninsula

2005

Chris Murphy

Trinity

1996

Nicholas Randall

Ivanhoe

2006

Chris Murphy

Trinity

1997

Adam Patterson

Peninsula

2007

Anthony Ramzy

Camberwell

1998

Nathan L'Huillier   

Marcellin

2008

Anthony Ramzy

Camberwell

1999

Evan Crisp

Peninsula

2009

Adam Flett

Trinity

2000

Evan Crisp

Peninsula

2010

Adam Flett

Trinity

2001

Mark Conomy

Mentone

2011

James Smith

Trinity

2002

Mark Conomy

Mentone

2012

Andrew Dellios

Camberwell

2003

Nicholas Bacic

Ivanhoe

2013

Matthew Cummings

Trinity

 2004 Nicole Jennings PEGS

2014

Matthew Cummings

Trinity

Table Tennis Singles [edit]

1995

Ajay Melvani

PEGS

2004

Robert Frank

Mentone

1996

Ajay Melvani

PEGS

2005

Robert Frank

Mentone

1997

Terrence Cheung

Camberwell

2006

Robert Frank

Mentone

1998

Zhi Huang

Trinity

2007

Robert Frank

Mentone

1999

Cameron Esman

Peninsula

2008

Jesse Bricknell

Mentone

2000

Christopher Robinson

Peninsula

2009

Daniel Phan

Camberwell

2001

Alvin Chuk

Camberwell

2010

Daniel Phan

Camberwell

2002

Bo Hu

Peninsula

2011

Wai-Keong Ho

Camberwell

2003

Robert Frank

Mentone

2012

Derek Tun

PEGS

    2013 Derek Tun PEGS
   

2014

Derek Tun

PEGS

Tennis Singles [edit]

1978

Peter Owen

Camberwell

1995

Chris Barkla

PEGS

1979

Andrew Norman

Essendon

1996

Trent O'Hara

Peninsula

1980

Kelvin Gallagher

Essendon

1997

Stuart Brown

Camberwell

1981

Andrew Milne

Mentone

 

Luke Kelly

PEGS

1982

Ronald Woodbridge

Mentone

1998

Ryan Mitchell

Marcellin

1983

Ronald Woodbridge

Mentone

1999

Troy Little

Mentone

1984

Ronald Woodbridge

Mentone

2000

Joseph Addamo

Marcellin

1985

Ada Malik

Peninsula

2001

Christopher Letcher

Peninsula

1986

David Liddle

Mentone

2002

Christopher Letcher

Peninsula

1987

Dominic Hannan

Peninsula

2003

Ryan Thomas

Mentone

1988

Brett Zeuschner

Peninsula

2004

Zachary Van Min

Peninsula

1989

Craig Dungey

Yarra Valley

2005

Zachary Van Min

Peninsula

1990

Tim Horpinitch

PEGS

2006

Jason Lee

Trinity

 

Leigh Holland

Mentone

2007

Jason Lee

Trinity

1991

Lachlan Williams

PEGS

2008

Nathan Thompson

Ivanhoe

1992

Anthony De Luise

Marcellin

2009

Andrew Harris

Camberwell

1993

Matthew Breen

Marcellin

2010

Pat Besson

Peninsula

 

Steven Hubbard

Camberwell

2011

Lewis Karapanos

Trinity

1994

Chris Barkla

PEGS

2012

Alexander Babinine

Mentone

 

Matthew Breen

Marcellin

2013

Aaron Addison

Yarra Valley

 

Steven Hubbard

Camberwell

 2014 Jack Thiessen
 Yarra Valley

Cross Country [edit]

1990

Adam Franklin

Ivanhoe

2003

Scott Vance

Peninsula

1991

Brett Coleman

Mentone

2004

Scott Vance

Peninsula

1992

Aaron Keeffe

Camberwell

 

Iain Reitman

Yarra Valley

1993

Leigh Simpson

PEGS

2005

Matthew Coloe

Marcellin

1994

Scott Wuchatsch

PEGS

2006

Mitch Frey

Peninsula

1995

Lachlan McArthur

Ivanhoe

2007

Mitch Frey

Peninsula

1996

Lachlan McArthur

Ivanhoe

2008

Victor Schelamoff

PEGS

1997

Brent Marriott

Ivanhoe

 

George Hedley

Peninsula

1998

Stephen Dineen

Marcellin

2009

Kane Grimster

Peninsula

1999

Stuart Adderley

Ivanhoe

2010

Kane Grimster

Peninsula

2000

Charles Crook

Yarra Valley

2011

Kyle Martin-Alcaide

Marcellin

2001

Liam Rothwell

Ivanhoe

2012

Joe Hardy

Marcellin

 2002 Liam Rothwell Ivanhoe2013 Mitchell Dyer
 Trinity




2014

Mitchell Dyer

Trinity

Cross Country 2014 Champions [edit]

Open

Mitchell Dyer

Trinity

Year 12

Mitchell Dyer

Trinity

Year 11

Ben Cox

Marcellin

Year 10

Sebastian Failla

Marcellin

Year 9

Scott McKenzie

Marcellin

Year 8

James Paton

Peninsula

Year 7

Lachlan Enno

Peninsula

Cricket Records [edit]

(For First XI matches in the 50 over one-day format beginning 2010-11)

Highest Team Score
9 for 342, Peninsula vs. Mentone at Peninsula, 19 October 2013

Highest Individual Score 
168 Thomas Labrooy (Peninsula) vs. Mentone at Peninsula, 19 October 2013

Highest Partnership 
201 Matthew Corney / Timothy Hall (Trinity) for the second wicket vs. PEGS at PEGS, 15 March 2014

Highest Batting Aggregate 
507 William Crowder (Peninsula) 2013. Average 56.33

Most Wickets in an Innings
6 for 31, Thomas Feldgen (Peninsula) vs. Marcellin at Marcellin, 9 February 2013

6 for 38, Will Housten (Camberwell) vs. Marcellin at Marcellin, 19 October 2013

Most Wickets in a Season
23 wickets, Thomas Feldgen (Peninsula) 2013. Average 10.80
23 wickets, Lukas Fellows (Assumption) 2013. Average 12.00